KırkFırın Ekmek Tarifleri Kitabı                                                              

   •ANASAYFA •EKMEK TARİFLERİ • EKMEK  ÇEŞİTLERİ

• ekmeküstü fİkİrler

• TARİF DEFTERİMDEN

• HEDİYE SEPETLER

 

Ekmek Tarifleri

Çok Okunanlar

Gerçek Pastane Poğaçası

Garantili Ev Yoğurdu

Elmalı Yulaflı Ekmek

Kitchenette Ekmeği

Tarçınlı Çörek

Okur Yorumları

Ekmek Yapımı

Artizan Ekmekler

Malzemeler

Alet Edevat

Püff Noktaları

Ekmek Makinası

Makinenin Kullanımı

Makinenin Parçaları

Karşılaşılan Problemler

Çok Sorulan Sorular

Yeni Tarif

  Lohusa Şerbeti

 

 

 

Önceki Tarif

Ev Yapımı Hamburger Köftesi

Soru ve yorumlarınız için

usta@40firinekmek.com

 

 

©2004-2014

Bütün Hakları Saklıdır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Ekmek Makinesi Kullanımı ... 

  *

Ekmek makinenizi kullanmadan önce kullanım kılavuzunu dikkatlice inceleyin.

 

*

Kullanım kılavuzunda verilen tarifleri inceleyip en basit olanıyla başlayın.

 

*

Aynı tarifi, farklı programlar ve farklı kabuk rengi seçenekleriyle yaparak bunların ne sonuçlar verdiğini anlamaya çalışın.

 

*

Ekmek makinenizin kapasitesini; hangi boyda ekmek yapabileceğini iyice anlayın. Tariflerdeki un ve sıvı miktarlarını makinenize uyacak şekilde azaltmaya dikkat edin.

 

*

Malzemeleri makinenin ekmek haznesine ilave ederken hazneyi yerinden çıkarıp mutfak tezgahına rahat görüp çalışabileceğiniz bir yere alın.

 

*

Malzemeleri kullanım kılavuzunda belirtilen sırada ilave edin.

 

*

Tarifte aksi belirtilmedikçe malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

 

*

Genllikle malzemeler ekmek haznesine şu sırada ilave edilir:

      Sıvı malzemeler: su, süt, ayran, yumurta, kefir vb.

      Yaş malzemeler: bal, pekmez, eski hamur, yumuşatılmış tereyağı, sıvıyağlar, püre edilmiş malzemeler, vb.

      Unlar: her çeşit un, mahlep, kakao, vb.

      Kuru malzemeler: şeker, tuz, süttozu, maya

      Ek malzemeler: ek malzeme sinyalinin hemen ardından

 

*

Özellikle maya, unun ortasına açılmış küçük bir çukur içine konmalıdır.  Mayanın tuz, şeker ve sıvılarla direkt temas etmemesi çok önemlidir. Eğer maya sıvılarla erken temas ederse diğer malzemelerle karışmadan faaliyete geçip makine çalışmaya başlayana kadar etkisini kaybedebilir.

 

*

Ekmek makinelerinda tavsiye edilen maya “instant kuru maya” diye tabir edilen maya cinsidir.  Marketlerde vanilya ve  kabartma tozunun bulunduğu raflarda küçük ambalajlarda bulabilirsiniz.

 

*

Eski hamur ile ekmek yaparken mayanın oda sıcaklığında olduğundan emin olun ve hamura ilave etmeden kuşbaşı et   büyüklüğünde parçalara ayırın. Tek parça olarak ilave edildiğinde hamura tam olarak karışıp yoğurulmaz.

 

*

Sıcak sıvılar veya malzemeler mayayı etkisiz hale getireceğinden ekmeğiniz kabarmayacaktır. Eritilmiş tereyağı, patates püresi, sote edilmiş sebze gibi sıcak malzemeleri iyice ılıttıktan sonra hamura ilave edin.

 

*

Hamurunuzu ilk yoğurmanın ilk 5-10 dakikasında makinenizin kapağını açarak kontrol etmek daha iyi sonuçlar almak için çok gereklidir. Aynı çeşit de olsa farklı markalı unlar bile farklı miktarlarda su alacağından hamura birkaç kaşık un veya su ilave etmek gerekebilir.  Hamurunuzun kulak memesinden daha da yumuşak ve pürüzsüz bir formda olması gerekir. Hamurunuzun azıcık cıvık olması kuru ve sert olmasından çok daha iyidir.

 

*

Hamurunuza tarifte belirtilenden daha fazla şeker veya tuz kullanmamaya dikkat edin. Fazla şeker veya tuz mayanın faaliyetine mani olacağından ekmeğin kabarmasını engeller.

 

*

Eğer ekmek makinenizi sabaha kuruyorsanız içinde yumurta, süt gibi bozulabilecek malzemeler olan tarifler dışındakileri tercih edin. Süt ihtiva eden tariflerde ise süttozu kullanma yoluna gidebilirsiniz.

 

*

Sarımsak, tarçın, portakal ve limon kabuğu gibi bazı malzemeler maya faaliyetine mani olabilirler. Bir de bazı kuru meyvelerin işlenmesinde kullanılan kimyasal malzemeler de aynı etkiyi yaratabileceğinden hamura ilave edilen malzemelerin doğal, sağlıklı ve taze olduğundan emin olmak gereklidir.

 

*

Tarifteki beyaz unun tamamını veya bir miktarini tambuğday unu ile değiştirirken tariftekinden biraz daha fazla su alacağını unutmayın. Bu durumda ilk yoğurmada hamuru kontrol edip hamur çok kuru olmuşsa bir yemek kaşığıyla yavaş yavaş su ilave edip hamurun yumuşak, pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayın.

 

*

Üzüm, peynir, ceviz, zeytin ve bunlar gibi ek malzemeleri makinenizin sinyal verdiği anda hemen hamura ilave edilmelidir. Son anda ilave edilen malzemeler hamur içinde fazlaca yoğurulamazsa ekmeğin her yerine eşit şekilde dağılamazlar.

 

*

Ek malzemelerin hamur içinde eşit dağılmaları için bu malzemeleri ilave etmeden hafifçe unlanmış geniş bir tabak içinde sallayarak tanelerin unla kaplanmasını sağlayabilirsiniz.

 

*

Ekmeklerinize kendiniz şekil verip fırında pişirmek isterseniz, hamurunuzu ekmek makinesinin hamur programını kullanarak hazırlayıp dışarı alıp şekil verin. 45 dakika ılık bir yerde bekletip fırında pişirin.

 

*

Eğer mümkünse ekmeğiniz piştikten hemen sonra makineden ve piştiği kabından çıkarıp soğutma teli üzerinde ılımaya bırakın. Böylece ekmeğinizin tabanı ıslak kalmaz.

 

*

Ekmeğinizi en az 20 dakika ılıttıktan sonra kesip servis edin. Eğer erken keserseniz ekmeginizin içi hamur gibi görünebilir.

 

 

 

 

 

                                                   Anasayfa